Омелян Сеник

Омелян Сеник — український військовий діяч, дипломат, член Організації українських націоналістів (ОУН), автор численних публіцистичних статей та книг на теми національно-визвольної боротьби України. Він був активним учасником визвольних змагань і вніс вагомий внесок у становлення української армії та розвиток націоналістичного руху.

Дата народження: 27 грудня 1891
Місце народження: с. Глиняни, Жовківський повіт, Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорська імперія
Дата смерті: 30 червня 1941 (49 років)
Місце смерті: Львів, Дистрикт Галичина, Генеральне губернаторство
Причина смерті: вбивство
Поховання: Янівський цвинтар, Львів
Громадянство: Австро-Угорщина → Польська Республіка → Українська держава
Національність: українець
Віросповідання: греко-католицизм
Професія: військовий діяч, дипломат, публіцист
Цитати: «Україна або стане сильною і незалежною державою, або не буде існувати взагалі».

Біографія Омеляна Сеника

Омелян Сеник народився в селі Глиняни, на Галичині, яка в той час входила до складу Австро-Угорської імперії. Він зростав у родині, де шанували українські традиції та культуру. Отримав початкову освіту в рідному селі, а згодом вступив до гімназії у Львові, де активно долучився до громадської діяльності. У юності він став членом таємної молодіжної організації «Сокіл», яка займалася вихованням національної свідомості та фізичної підготовки молоді.

З початком Першої світової війни Сеник вступив до лав Українських Січових Стрільців (УСС), де проявив себе як хоробрий і здібний командир. Він брав участь у багатьох боях за незалежність України, зокрема у битвах на Галичині та Волині. Після закінчення війни Омелян став одним із провідних діячів Української військової організації (УВО), що боролася за незалежність України від Польщі та інших держав.

У 1929 році Сеник став одним із засновників Організації українських націоналістів (ОУН). Він активно займався організаційною роботою, підтримував зв’язки з іншими націоналістичними рухами в Європі та залучав до справи нових членів. Сеник також займався публіцистичною діяльністю, видаючи статті, книги та брошури, в яких викладав свою політичну позицію та бачення майбутнього України. Омелян Сеник був активним організатором численних акцій ОУН, що сприяли поширенню національної ідеї серед українців.

Під час радянської окупації Західної України в 1939-1941 роках Сеник продовжував працювати на користь української справи, організовуючи підпільну діяльність і протидію радянському режиму. У червні 1941 року, коли німецькі війська увійшли до Львова, Сеник разом з іншими провідними діячами ОУН взяв участь у проголошенні Акту відновлення Української Держави. Проте вже через кілька днів він був убитий радянськими агентами у Львові. Омелян Сеник був похований на Янівському цвинтарі у Львові, де його могила стала символом боротьби за незалежність України.

Цікаві факти про Омеляна Сеника

  • Захисник Львова: Омелян Сеник брав активну участь у боях за Львів у складі Українських Січових Стрільців, що зробило його відомим серед військових і політичних кіл.
  • Дипломатичні здібності: У 1930-х роках Сеник був одним з головних представників ОУН у Європі, займаючись встановленням контактів з іншими націоналістичними рухами.
  • Життя в еміграції: Після польського переслідування діячів ОУН Сеник певний час жив у еміграції в Німеччині, де продовжував свою діяльність на користь української справи.
  • Публіцистичний талант: Омелян Сеник був автором численних публікацій, в яких висловлював свої думки про націоналізм і майбутнє України. Він залишив по собі значну кількість статей і книг, які й досі залишаються актуальними.
  • Постать у підпіллі: Під час радянської окупації Львова він керував підпільною мережею, що діяла проти радянського режиму.
  • Зв’язки з європейськими рухами: Він був знайомий з багатьма європейськими націоналістичними лідерами і намагався налагодити зв’язки з ними для підтримки української справи.
  • Трагічна смерть: Омелян Сеник загинув у Львові у 1941 році від рук радянських агентів, що намагалися зупинити діяльність ОУН.
Могила Сціборського та Сеника. Житомир, вул. Перемоги, 14, подвір’я Преображенського собору

Вшанування пам’яті Омеляна Сеника

Пам’ять про Омеляна Сеника живе в серцях багатьох українців, які шанують його як героя національно-визвольної боротьби. У Львові, де він прожив останні роки свого життя, встановлено меморіальні дошки на честь видатного діяча, а його могила на Янівському цвинтарі є місцем паломництва для багатьох патріотів. У 2011 році у Львові відбулися урочистості з нагоди 70-ї річниці з дня його загибелі, на яких вшанували пам’ять Омеляна Сеника як одного з провідних діячів українського націоналістичного руху.

У 2017 році рішенням Львівської міської ради вулицю Льва Толстого перейменували на вулицю Омеляна Сеника. Це стало черговим кроком до визнання його внеску в українську історію та культуру. Також у Глинянах, рідному селі Сеника, встановлено меморіальний знак на його честь.

Вшанування пам’яті Омеляна Сеника триває не лише в Україні, але й за кордоном. Українські діаспори в Канаді, США та Австралії активно підтримують ініціативи збереження його пам’яті, організовують виставки, конференції та публікації, присвячені його діяльності. Омелян Сеник є яскравим символом боротьби за українську незалежність і національну свідомість.

Омелян Сеник залишив помітний слід в історії України як видатний військовий діяч, дипломат і публіцист, який вніс вагомий внесок у розвиток українського націоналістичного руху. Його діяльність стала символом боротьби за незалежність України, а його життя і смерть стали прикладом самовідданого служіння своєму народу. Боротьба за українську державність, до якої він доклав своїх зусиль, надихає нові покоління українців на відстоювання своїх прав і свободи. Дізнатися більше про життя та діяльність Омеляна Сеника можна на сайті ukrainian-nation.org.ua.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *